Harry Potter (librat)

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Tools-hammer.svg Ky artikull duhet të përmirësohet sipas standardeve të përshkruara te Ndihmë:Çfarë është një artikull?


Harry Potter wordmark.svg

Harry Potter është një seri romanesh fantazi të shkruara nga shkrimtarja britanike, J. K. Rowling. Vëllimet, të emëruara pas personazhit kryesor, rrëfejnë aventurat e një magjistari të ri, Harri Poter, dhe miqve të tij, Ronald Uezli dhe Hermionë Grenxhër, të cilët janë studentë në Shkollën e Magjisë dhe Shtrigërisë Hoguorts. Historia flet për përballjen e Harrit me magjistarin e errët, Lordin Fluronvdekje, i cili ka për qëllim të bëhet i pavdekshëm, të pushtojë botën e magjisë, të nënshtrojë njerëzit jo-magjistarë (Babanacët), dhe të vrasë të gjithë ata që mundohen ta pengojnë.

Harry Potter dhe Guri Filozofal[redakto]

  • Albus Urtimori: Ah, muzika… - tha duke përtharë sytë. - Një magji që ua kalon të gjitha atyre që bëjmë këtu!
  • Hermiona Grenxhër: Tashti ma do mendja se jeni të kënaqur nga vetja. Për pak rrezikuat të vdisnit në vend… apo edhe më keq, të përjashtoheshit.

Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave[redakto]

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit[redakto]

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit[redakto]

  • Albus Urtimori: Ta zbutësh dhimbjen për pak kohë, do të thotë ta ndiesh më të fortë e më të mprehtë kur do ta dëgjosh më vonë se s'bën.

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit[redakto]

  • Albus Urtimori: Të rinjtë nuk mund të kuptojnë ç’mendojnë dhe ç’ndjejnë pleqtë. Por pleqtë bëjnë faj, në rast se harrojnë ç’do të thotë të jesh i ri.

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier[redakto]

  • Rubeus Hagrid: - Puna është ... se Aragogu ... kam frikë se është duke vdekur ... ka qenë sëmurë tërë verën dhe nuk është përmirësuar ... Nuk e di ç'do të bëj, nëqoftëse ai ... ne kemi jetuar bashkë kaq shumë kohë ...
  • Harri Poter: - S'është nevoja të më thërrisni zotëri, profesor.
  • Harri Poter: - Unë i rri gjithmonë larg (sherrit) zonja Uezli. Mua më pëlqen jeta e qetë, ju më njihni. )

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes[redakto]

Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar[redakto]