Kontributet e përdoruesit për 213.207.33.101

Kërko tek kontributetZgjeroNgushto
⧼contribs-top⧽
⧼contribs-date⧽

1 nëntor 2022

  • 17:101 nëntor 2022 17:10 ndrysh hist +560 R Albert anjshtanjiFaqe e re: ALBERT ANJSHTANJI Albert Einstein ka lindur më 14 mars 1879 dhe vdiq më 18 prill 1955.Ishte nje fizikant i cili llogaritej si nje nga shkenctaret me te rendesishem te shekullit XX. Ai percaktoi teorine e revalitetit dhe dha shume kontribute ne fushat e mekanikes kuantike,mekanikes statistikore dhe kozmologjise.Ne vitin 1921 fitoi cmimin Nobel per fizike per shpjegimin e efektit fotoelektrik dhe per sherbimin ne fushen e "fizikes teorike".Ai njihet si njeriu me i mencur ne bote... aktual Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari