Dallime mes rishikimeve të "Albert Einstein"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
vNo edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
'''Albert Einstein''' (14 mars 1879 – 18 prill 1955) ishte një fizikant i cili llogaritet si një nga shkencëtarët më të rëndësishëm të shekullit XX. Ai përcaktoi teorinë e relativitetit dhe dha shumë kontribute në fushat e mekanikës kuantike, mekanikës statistikore dhe kozmologjisë.
{{Për përmirësim}}
[[Skeda:Albert Einstein Head.jpg|parapamjeright|250pxframeless|Albert100 Ajnshtajnpx]]
 
== CitateThënie ==
'''[[:w:Albert Einstein|Albert Einstein]]<br>(1879 - 1955)'''
{{citat|* Problemet e vështira që përballojmë, nuk mund të zgjidhen me të njëjtin nivel mendimi që kishim kur i krijuam ato.}}
[[Skeda:Albert Einstein Head.jpg|parapamje|250px|Albert Ajnshtajn]]
== Citate ==
{{citat|Problemet e vështira që përballojmë, nuk mund të zgjidhen me të njëjtin nivel mendimi që kishim kur i krijuam ato.}}
* Shkenca pa fe është e çalë dhe feja pa shkencë është e verbër.
* Përfytyrimi është më i rëndësishëm se dituria, sepse dituria ka kufi, ndërsa përfytyrimi rrok të gjithë botën, duke nxitur përparimin, e duke i dhënë jetë zhvillimit.
* Nëse nuk mund të e sqarosh thjeshtë, nuk e ke kuptuar mjaft mirë.
* Të gjithë janë gjeni. Por nëse e gjykon peshkun sipas mundësisë për tu ngjitur në trung, do të jetojë tërë jetën duke besuar së është budalla.
{{wikipedia}}
 
== Thënie për të ==
 
== Thënie të atribuara gabimisht ==
 
== Referenca ==
 
== Shiko edhe ==
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{Wikipedia}}
{{Commons}}
 
[[CategoryKategoria:Gjermanë]]
[[CategoryKategoria:Zviceranë]]
[[CategoryKategoria:Shkencëtarë]]

Menyja e lëvizjeve