Dallime mes rishikimeve të "Albert Einstein"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: përpunim burimi 2017
vNo edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
[[Skeda:Albert Einstein Head.jpg|right|frameless|100 pxupright]]
'''Albert Einstein''' (14 mars 1879 – 18 prill 1955) ishte një fizikant i cili llogaritet si një nga shkencëtarët më të rëndësishëm të shekullit XX. Ai përcaktoi teorinë e relativitetit dhe dha shumë kontribute në fushat e mekanikës kuantike, mekanikës statistikore dhe kozmologjisë.
 
[[Skeda:Albert Einstein Head.jpg|right|frameless|100 px]]
== Thënie ==
 
* '' Problemet e vështira që përballojmë, nuk mund të zgjidhen me të njëjtin nivel mendimi që kishim kur i krijuam ato.''
* ''Shkenca pa fe është e çalë dhe feja pa shkencë është e verbër.''
* ''Përfytyrimi është më i rëndësishëm se dituria, sepse dituria ka kufi, ndërsa përfytyrimi rrok të gjithë botën, duke nxitur përparimin, e duke i dhënë jetë zhvillimit.''

Menyja e lëvizjeve