Dallime mes rishikimeve të "Maturia"

Jump to navigation Jump to search
13.580 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Maturia''' është vetia e atij që është i matur. Ndryshe mund të quhet edhe ''pjekuri''.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Maturia''' është vetia e atij që është i matur. Ndryshe mund të quhet edhe ''pjekuri''.
 
== Thënie ==
 
== Proverba ==
 
* ''Mali digjet,plaka krehet.''
* ''Mos hyn ne mal pa sepat.''
* ''As copën e madhe mos e ha pa u menduar.''
* ''Ç'del nga goja, hyn në vesh e del për hunde.''
* ''Dardha dhe sëpata e kanë bishtin mbrapa.''
* ''Dijet e mëdha janë në fjalë të shkurtra.''
* ''Dy kunguj nën një sqetull s'mbahen.''
* ''Dy vesh dhe një gjuhë, fol pak e dëgjo shumë.''
* ''Dhjetë herë mat, një herë pre.''
* ''Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen më.''
* ''Gazi i madh, kthehet në helm.''
* ''Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet.''
* ''Gjella me kripë e kripa me karar.''
* ''Gjuha eshtra s'ka, eshtra thyen.''
* ''Gjuha të lidh, gjuha të zgjidh.''
* ''Ha të rrosh, jo rro të hash.''
* ''Janë të urtë të marrët sa pa thënë fjalët.''
* ''Kashata e madhe të ngec në fyt.''
* ''Këmba e madhe të shqyen këpucën.''
* ''Kur të hedhësh gurin, mate gjer ku arrin.''
* ''Kur flet shkopi të vret.''
* ''Kur han bukë misri, kujto bukë thekri.''
* ''Kur s'di not mos u fut në ujë.''
* ''Kush ha shumë i del për hunde.''
* ''Kush shef ma sëpari barkun, asht i mangët nga trutë.''
* ''Lakmia, lakfyt.''
* ''Lisi nuk pritet me nji të rame.''
* ''Lulja e këputun nuk mbin më.''
* ''Më mirë një pulë nesër, se nji vezë sot.''
* ''Mos dalë goja para mendjes.''
* ''Mos i bjer të mirës me shkelm.''
* ''Mos i hyr valles, kur nuk di ta hedhësh.''
* ''Mos kërko vezë të pjekura në hell.''
* ''Ngopet deti me lumenj?''
* ''Nuk mba ujë orizi.''
* ''Një fjalë që e dinë dy veta, e dinë gjithë bota.''
* ''Pi rakinë e jo mendjen.''
* ''Po fole shumë, sikur xhevahire të thuash, kakërdhi bëhen.''
* ''Po t'i marrësh lopës tërë qumështin, ngordh viçi.''
* ''Qefi prish qefin.''
* ''Tamahu të shpie në gjynah.''
* ''Të falurit e shumtë i vjen rëndë dhe perëndisë.''
* ''Ujët e turbullt mbysin burrin, fjalët e shumta përziejnë katundin.''
* ''Ujku kur ndien erën e dhenëve, harron që ata kanë barinë prapa.''
* ''U mbush kupa do të derdhet.''
* ''Unë i ha kumbullat, atij i mpihen dhëmbët.''
* ''Unë baj barrën, ti djersin.''
* ''Vera sa ma e ëmbël të jetë, ma fort të zenë.''
* ''Vreshtë shumë mos ven, shpi shumë mos ban, miq shumë mios xen.''
* ''Nata s'ka shahit.''
* ''As para pushkës, as prapa mushkës.''
* ''Atje ku fle ujët, atje është më thellë.''
* ''Barka mbytet edhe për një lëkurë lepuri.''
* ''Bisha tërbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi.''
* ''Bie një gurë e shkoqet një mur.''
* ''Buka që thyet s'ngjitet më.''
* ''Çdo gjë forcohet, në themel.''
* ''Ç'ka humbe mos e kërko, ç'ke në dorë mos e lësho.''
* ''Çohet një i marrë e qet një gur në ujë, çohen njëzet të urtë e s'mund ta nxjerrin.''
* ''Dimrit iu bëj hazër që në behar, e beharit që në dimër.''
* ''Dita ka sy, nata ka veshë.''
* ''Duhet me i fry lugës para se me të djeg.''
* ''Dha pesë e hyri në valle, jep dhjetë e s'del dot.''
* ''E dardhë është dhe bora, po të thanë duart.''
* ''Edhe pas luftës armët duhet me i mbajtë.''
* ''E ke zogun në dorë, mbaje.''
* ''Fusha ka sy, mali ka veshë.''
* ''Gishtërinjtë i fut në mjaltë e i lëpin, po nuk i kafshon dot se të dhembin.''
* ''I marri ç'flet nuk din, i urti ç'din nuk flet.''
* ''I zoti duhet të ruajë arën e vet.''
* ''Jo si cjapi te kasapi.''
* ''Kali nuk mbahet për bishti, po prej freri.''
* ''Ka thënë Nastradini, edhe në diell merr ombrellë.''
* ''Kur s'ke mace, bëjnë minjtë dasmë.''
* ''Kij frikë nga një njeri që frikën ta ka.''
* ''Kujto qenë e bëj gati shkopin.''
* ''Kur shkon për udhë merr shkop dhe gurë.''
* ''Kur t'i hypësh kalit, shifi patkonjtë.''
* ''Kush vret nuk flet.''
* ''Me zjarrin dhe ujin nuk bëhet shaka.''
* ''Mos luaj me gurë po e pate shtëpinë me xhama.''
* ''Mos shkel në dërrasë të kalbur.''
* ''Mos shko si breshka te nallbani.''
* ''Mos shko si cjapi te kasapi.''
* ''Mos u zër për degësh, po për rrënjësh.''
* ''Nata është me barrë, s'dihet ç'pjell.''
* ''Nga një vërë e vogël, rrjedh e gjithë fuçia.''
* ''Nji shkëndi ndez nji mal.''
* ''Për një dorë kashtë e vret samari mushkën.''
* ''Për një pe, për një gjilpërë, vate dëm një punë e tërë.''
* ''Ruaju të të ruajë perëndia.''
* ''Ruhu nga thëngjilli i mbuluar.''
* ''Së ligës ruaju, e mira të ndjek vetë nga pas.''
* ''S'lidhet kali me pè.''
* ''Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë.''
* ''Ujku mjergull kërkon.''
* ''Zë goje qenin, bëj hazër shkopin.''
* ''Shtëpija pa fëmijë, si nata pa yje.''
* ''Ma i keqi vëlla të merr hakën.''
* ''Motra jemi, shoqe s'jemi.''
* ''Ndarja është më e mira e të ligave.''
* ''Krushka për dhëndrin gjen peshk majë malit.''
* ''Gjumi natës i randë i bën keq ditës.''
* ''Gjumi në dëborë është shkesi i vdekjes.''
* ''Mos pyet sa vjeç je, po ç'shëndet ke.''
* ''Nuk mbushet pusi me pështyma.''
* ''As këmishës së shtatit s'është për t'i besu.''
* ''Besove, bëre mirë, s'besove, ca më mirë.''
* ''Ç'ka shtëpia të mos marrë vesh fqinjëria.''
* ''Do të ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut.''
* ''Esapi i shtëpisë nuk del në pazar.''
* ''E thëna dhe e bëra janë larg.''
* ''I marri premton dhe budallai shpreson.''
* ''Kur qesh djalli e ka punën keq.''
* ''Mba murin mos bie.''
* ''Me thënë e me të bërë shkon në mes një lum i tërë.''
* ''Më gënjeve një herë, harram e paç, më gënjeve të dytën hallall.''
* ''Mos u bëj thes i çpuar.''
* ''Mos dëgjo ç'thotë ai për vete, por dëgjo ç'thonë bota për të.''
* ''Ma kanë sharë pelën se kanë sy ta blenë.''
* ''Në më rrefsh së pari të vraftë Zoti, në më rrefsh së dyti, të ndihmoftë Zoti.''
* ''Kur të thonë ngordhi ujku, atëherë ruaj gomarë.''
* ''Mos i jep shkopin harbutit, se të vret me shkopin tënd.''
* ''Nuk është ar gjithë që ndrit.''
* ''Nuk i varen ujkut mëlçitë në qafë.''
 
 
*Kur merr dërrasa të plasur, çahet e tëra. SKRAPAR
*Kur je veti i dytë, të ngoh dhe fryma e shokut. BERAT
*Lulja e këputur nuk lëshon më. MYZEQE
*Me mikun ha e pi, të dhënë e të marrë mos ki. JUG
*Mendja me mendjen, pjellin mëndje. JUG
*Me një ka nuk bëhen pendë. JUG
*Me nji tra nuk mban shtëpia. JUG
*Mëson nga armiku më shumë se nga miku. JUG
*Miku i mirë të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë. JUG
*Miku është mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë. VERI
*Miku harrohet po të largohet. PËRMET
*Miku i mirë vjen nga porta. BERAT
*Nuk bëhet stani me dhi të egra. VLORË
*Njeriu ka nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi. JUG
*Njeriu pa shokë, si muri pa tokë. JUG
*Miku i mikut tim, është edhe miku im. VLORË
*Një krah s'mban kala. GJIROKASTËR
*Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja. SKRAPAR
*Pa djalë e pa gocë rrova, pa shok nuk rrova. KRUJË
*Për një shamatë, lypen dy veta. SARANDË
*Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti. TROPOJË
*Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara. JUG
*Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë. VLORË
*S'bëhet lëmi me një kalli. JUG
*S'bëhet stani me lepura. MYZEQE
*S'mblidhen lepujt në vath. JUG
*S'mbushet thesi me një kokërr. LUKOVË
*Syri është më i mprehtë se kordha. JUG
*Shejtani kur nuk ka punë rreh të birin. JUG
*Shokë bashkë, e bukë veç. JUG
*Trimi i mirë me shokë shumë. JUG
*Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVË
*Shtëpinë e mbajnë të gjitha shtyllat. BERAT
*Tek nusja hanë e pinë, te dhëndrri gja nuk dinë. VERI
*Të më mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetë. LIBRAZHD
*Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD
*Ankohet kalorësi se po i varen këmbët. VERI
*As nuk kam, as më mbarohen. KAVAJË
*Bjer, o zot, mikun; të haj dhe i zoti i shtëpisë. LABËRI
*Bota të jep aq sa t'i kesh dhënë asaj. JUG
*Bukë e kripë e zemër. KAVAJË
*Çilet dera, rritet ndera. VERI
*Dora lanë dorën, të dyja lajnë faqet. ELBASAN
*Edhe pula jote në kopshtin e botës të duket e majmë. KOLONJË
*Fshati digjet, plaka krihet. JUG
*Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI
*I mirë për shokë, e i lig për vete. JUG
*Bukën tënde ha, hall të botës qa. LUNXHËRI
*Çezma i lan të gjithë, veten nuk e lan. DELVINË
*I fundit ja do qaj, ja do qeshë. LABËRI
*I qan hallin kalorësit. DURRËS
*I zoti i shtëpisë, rri në fund të urave të zjarrit. POGRADEC
*Jo gjithmonë "mirë se të gjeta" po edhe "mirë se erdhe". ELBASAN
*Kafeja është e zezë, po të zbardh faqen. JUG
*Nga fryn era kthen gëzofin. DIBËR
*Kam qeshur të tjerë, më mbiu në derë. KORÇË
*Keq më vjen, po dëm s'më bëhet. SKRAPAR
*Ku s'të thërresin, mos shko; ku s'të pyesin, mos kuvendo. ELBASAN
*Këpucari i ka këpucët e grisura. JUG
*Kërkon të zërë gjarpërin me dorë të botës. JUG
*Kopraci s'të jep të zezën e ullirit. JUG
*Ku bien daullet të çojnë këmbët vetë. SKRAPAR
*Ku rënça mos u vrafsha. VLORË
*Kur të kem me thasë, të të jap një trastë. SHIJAK
*Kur të vjen nevojtari në derë, po s'pate gjë, jep një gotë ujë. SKRAPAR
*Kush ha vetëm, vdes dhe vetëm. JUG
*Kush shkon pa thirrë, kthen pa u përcjellë. SHKODËR
*Kush vete i paftuar, e gjen sofrën pa shtruar. ARBËRESHËT
*Kush vjen rrallë, ha bakllavanë, kush vjen shpesh ha përsheshë. KRUJË
*Le gomari që na ngordhi, po s'na lënë as mizat rehat. KORÇË
*Lype se s'ta jep, merre se nuk thotë gjë. KAVAJË
*Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG
*Me çfarë syri do më shofësh, me atë do të shof. ELBASAN
*Merr belanë e botës e vë në krye të votrës. ELBASAN
*Miku i afërt nuk ka nder, se vjen përherë. MYZEQE
*Miku i thirrur, duhet përcjellun. MIRDITË
*Miku nuk vjen për thelë e lëng, po për fjalë e për kuvënd. KRUJË
*Mikut i lëshohet vendi dhe i dëgjohet kuvendi. KRUJË
*Mirmëngjes, me interes. FIER
*Mos qesh në shok, se e gjen në kokë. KOSTUR
*Mos e lëndo ku i dhemb. JUG
*Në daltë djalë të na rrojë, në daltë çupë, të të rrojë. JUG
*Në shtëpinë e të varurit, nuk zihet litari me gojë. DELVINË
*Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJË
*O bark, o qerrata, këtu gjete, këtu ha. BERAT
*Pa para njeriu ha dhe një thes me kripë. VLORË
*Peshku në det, kripa në tokë, po bashkohen në tigan. KORÇË
*Prifti më përpara bekon mjekrën e tij. KOLONJË
*Pula bëri venë, gjelit i dhemb barku. KUÇ
*Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janë gjithmonë plot. SHKODËR
*Qenit hidhi një kockë, të pushojë. SKRAPAR
*Rrugën për te miku, mos e lër të zërë bar. FIER
*Sevapi as shitet, as blihet. JUG
*Sqepari bishtin e shokut e gdhend, të tijin jo. PËRMET
*Ta shef bojën, sa ta ka nevojën. SKRAPAR
*Trimi nderon trimin, i mençmi të mençmin, i ligu të ligun. TROPOJË
*Unë ha kumbulla, ty të mpihen dhëmbët. JUG
*Ustai nuk ka shtëpi. MYZEQE
*Drunë e shtrembër e djeg zjarri.
* ''Ai që s'tutet me fjalë, s'tutet as me pushkë.''
: Njerëzit që s'kanë frikë të flasin, s'kanë frikë as të vdesin.
* ''Ajo që ke frikë të gjen.''
* ''Ai që s'ka gojë, vdes pa ardh dita.''
* ''Ai që s'tutet me fjalë, s'tutet as me pushkë.''
* ''Atë që pështyn, mos e lëpij.''
* ''Atë që të qëllon me gur, mos e qëllo me bukë.''
* ''Ai që hyn në lumë edhe do laget.''
* ''Çakallit lëshoi ujkun.''
* ''Çkul dhëmbin, të të shëndoshen kryet.''
* ''Ç'pret nga ai që trembet ngas hija e tij.''
* ''Dajaku ka dalë nga xheneti.''
* ''Delen e mplakë frika nga ujku e gërshëra.''
* ''Derri do plumbin, nuk zihet me duar.''
* ''Ditëgjati s'bëhet ditëshkurtër me nëmë.''
* ''Drunë e shtrëmbër e djeg zjarri.''
* ''Dhe kau i mirë po s'e ngacmove, s'tërheq në brazdë.''
* ''Dhelprës me dhelpëri, ujkut me trimëri.''
* ''E nxehta del me të nxehtë, e ftohta me të ftohtë, helmi me helm.''
* ''Frika nuk e len lepurin me u majtë.''
* ''Frika ruan vreshtin, bekçiu nuk është gjithnjë.''
* ''Frika nuk e lë lepurin të vërë dhjamë.''
* ''Fusha bën baltë, mali bën furtunë.''
* ''Gozhda nxjerr goxhdën.''
* ''Gungaçit vetëm varri ia drejton samarin.''
* ''Guri i rrumbullkët nuk zë vend.''
* ''Gjalpin e ruan kripa.''
* ''Gjersa të mejtonet i mënçuri, i marri mbaroi punën.''
* ''I madh është edhe plepi, por e fëlliqin sorrat.''
* ''Ku do të dijë hëna se lehin qentë.''
* ''Ku ngul hunë var hejbet.''
* ''Ku rafsha mos u vrafsha.''
* ''Kur i morën armët Lekë Dukagjinit, tha: "Ma mirë me thon qe Leka, se qe vorri i Lekës".''
* ''Kur ke zemër ke edhe krahë.''
* ''Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij.''
* ''Kush kërkon gjen.''
* ''Kush është trim me mend, se trima budallenj ka sa të duash.''
* ''Kush ka dhëmbë të fortë, breh dhe kockën.''
* ''Kush ka frikë nga hija e tij, le të mos tundet nga vendi.''
* ''Pushka don pushkën.''
* ''Pyet detin sa lumenj derdhen në të.''
* ''Qeni i pangopur të ha.''
* ''Qeni i tërbum do vra, se tërbon dynjanë.''
* ''Rrallë vritet burri që ka shumë armiq.''
* ''Si mjer peshkatari që ka frikë nga lumi.''
* ''S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat.''
* ''Shqerra që s'thërret mëmën humbet.''
* ''Trimëria e kthen plumbin mbrapsht.''
* ''Trimi e ka me vete fatin.''
* ''Trimin vraje, po mos e shaj.''
* ''Uji rrjedh pikë-pikë e ha gurin.''
* ''Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet.''
* ''Amanetin e mban toka.''
* ''Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë.''
* ''Mos ki frikë nga hasmi, po nga miku i rremë.''
* ''Po nuk e pate të ligun brenda, nuk të vjen nga jashtë.''
1.000

edits

Menyja e lëvizjeve