Dallime mes rishikimeve të "Maturia"

Jump to navigation Jump to search
382 bytes removed ,  2 vjet më parë
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketa: përpunim burimi 2017
== Proverba ==
 
 
* ''Mali digjet,plaka krehet.''
* ''Mos hyn ne mal pa sepat.''
* ''As copën e madhe mos e ha pa u menduar.''
* ''Dardha dhe sëpata e kanë bishtin mbrapa.''
* ''Dijet e mëdha janë në fjalë të shkurtra.''
* ''Dy kunguj nën një sqetull s'mbahen.''
* ''Dy vesh dhe një gjuhë, fol pak e dëgjo shumë.''
* ''Dhjetë herë mat, një herë pre.''
* ''Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen më.''
* ''Gazi i madh, kthehet në helm.''
* ''Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet.''
* ''Gjella me kripë e kripa me karar.''
* ''Gjuha eshtra s'ka, eshtra thyen.''
* ''Gjuha të lidh, gjuha të zgjidh.''
* ''Ha të rrosh, jo rro të hash.''
* ''Janë të urtë të marrët sa pa thënë fjalët.''
* ''Kashata e madhe të ngec në fyt.''
* ''Këmba e madhe të shqyen këpucën.''
* ''Kur të hedhësh gurin, mate gjer ku arrin.''
* ''Kur flet shkopi të vret.''

Menyja e lëvizjeve