Dallime mes rishikimeve të "Maturia"

Jump to navigation Jump to search
993 bytes removed ,  3 vjet më parë
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketa: përpunim burimi 2017
* ''Mos hyn ne mal pa sepat.''
* ''As copën e madhe mos e ha pa u menduar.''
* ''Ç'del nga goja, hyn në vesh e del për hunde.''
* ''Dardha dhe sëpata e kanë bishtin mbrapa.''
* ''Dijet e mëdha janë në fjalë të shkurtra.''
* ''Dy vesh dhe një gjuhë, fol pak e dëgjo shumë.''
* ''Dhjetë herë mat, një herë pre.''
* ''Fjala dhe plumbi kur dalin s'kthehen më.''
* ''Gazi i madh kthehet në helm.''
* ''Gjella me kripë e kripa me karar.''
* ''Kur të hedhësh gurin, mate gjer ku arrin.''
* ''Kur flet shkopi të vret.''
* ''Kur han bukë misri, kujto bukë thekri.''
* ''Kur s'di not mos u fut në ujë.''
* ''Kush ha shumë i del për hunde.''
* ''Kush shef ma sëpari barkun, asht i mangët nga trutë.''
* ''Lakmia, lakfyt.''
* ''Lisi nuk pritet me nji të rame.''
* ''Lulja e këputun nuk mbin më.''
* ''Më mirë një pulë nesër, se nji vezë sot.''
* ''Mos dalë goja para mendjes.''
* ''Mos i bjer të mirës me shkelm.''
* ''Mos i hyr valles, kur nuk di ta hedhësh.''
* ''Mos kërko vezë të pjekura në hell.''
* ''Ngopet deti me lumenj?''
* ''Nuk mba ujë orizi.''
* ''Një fjalë që e dinë dy veta, e dinë gjithë bota.''
* ''Pi rakinë e jo mendjen.''
* ''Po fole shumë, sikur xhevahire të thuash, kakërdhi bëhen.''
* ''Po t'i marrësh lopës tërë qumështin, ngordh viçi.''
* ''Qefi prish qefin.''
* ''Tamahu të shpie në gjynah.''
* ''Të falurit e shumtë i vjen rëndë dhe perëndisë.''

Menyja e lëvizjeve