Dallime mes rishikimeve të "Albert Einstein"

Jump to navigation Jump to search
2.162 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
'''[[:w:Albert Einstein|Albert Einstein]]<br>(1879 - 1955)'''
[[Skeda:Albert Einstein Head.jpg|parapamje|250px|Albert Ajnshtajn]]
 
== Citate ==
{{citat|Problemet e vështira që përballojmë, nuk mund të zgjidhen me të njëjtin nivel mendimi që kishim kur i krijuam ato.}}
* Shkenca pa fe është e çalë dhe feja pa shkencë është e verbër.
* Përfytyrimi është më i rëndësishëm se dituria, sepse dituria ka kufi, ndërsa përfytyrimi rrok të gjithë botën, duke nxitur përparimin, e duke i dhënë jetë zhvillimit.
* Gjëja më e pakuptueshme për botën është se ajo është e kuptueshme.
* Një njeri i lumtur është tepër i kënaqur me të tashmen për të banuar në të ardhmen.
* Jeta është si ngasja e një biçiklete. Për të mbajtur baraspeshën duhet të vazhdosh t'i japësh.
* Mos bëj kurrë ndonjë gjë kundër ndërgjegjes madje edhe po ta kërkoi gjendja.
* Unë nuk kam dhunti. Unë jam vetëm një kureshtar i sëmurë.
* Përpiqu të mos bëhesh një njeri i suksesit, por mundoju më mirë të bëhesh një njeri me vlerë.
* Dy gjera nuk kane fund:Universi dhe budallallëku njerëzor, madje kam disa dyshime për universin.
* Bota nuk rrezikohet nga njerëzit e këqij, por nga ata qe e lejojnë te keqen.
* Ajo mbrëmje ku te gjithë të pranishmit kanë mendim të njëjtë, është mbrëmje e humbur.
* Gjithçka duhet ta thjeshtësojmë aq sa është e mundur, por jo edhe me shumë.
* Të shkurtosh dru, është punë e mirë sepse menjëherë e sheh rezultatin e punës tënde.
* Është shumë më vështirë t'i ndryshosh bindjet, sesa të ndryshosh atomin.
* Ai që s'ka bërë asnjë gabim, s'ka filluar asgjë të re.
* Përderisa shumica e njerëzve turpërohen se vishen dobët, e se kanë mobilie të këqija, por shumë më tepër do të duhej të turpëroheshin nga idetë e liga dhe paragjykimet që kanë për Botën.
* Përparimi i teknikes është si Sëpata, në duart e kriminelit patologjik.
* Personalitetet nuk krijohen me fjalime, por vetëm me punë dhe rezultate te vetë arritura.
* Në mesin e problemeve, dalin rastet e volitshme.
* Kur është në pyetje morali, shkolla s'mund të ndihmojë shumë.
* Nëse zoti e ka krijuar botën, me siguri qëllimi i tij nuk ishte ta bëjë botën ashtu që ne ta kuptojmë.
* Kur do të kesh jetë të lumtur, jepi vetes një qëllim.
{{wikipedia}}
 
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve