Besa

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Question book-new.svg Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Besa është fjala e nderit që jepet për të përkrahur dikë ose për t'u lidhur me të.

Thënie[Redakto]

Proverba[Redakto]

  • Besa asht ma e fortë se vdekja.
Fjalën e dhënë as vdekja s'e ndal.
  • Besa e burrit, pesha e gurit.
Fjalën e burrit, nuk guxon kush ta lëvizë.
  • Ku është besa aty është dhe shpresa.
Njeriu shpreson kur i jepet fjala.

Referimet[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: