Jump to content

Ciceroni

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Mark Tul Cicero (3 janar të vitit 106 p.e.s - 7 dhjetor 43 p.e.s) i njohur si Ciceroni ishte historian dhe filozof i Romës së Lashtë. Konsiderohet si një nga oratorët më të mëdhenj të Romës së Lashtë.

Thënie[Redakto]

  • Zyret e para prejë hyjnijve t'pa-dekshme i keni.
  • Njeriu nuk lind për veten e tij, por për atdheun.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: