Jump to content

Dante Alighieri

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Dante Alighieri (30 maj 1265? – 13 shtator 1321) ishte poet, shkrimtar dhe politikan italian.

Thënie[Redakto]

 • Në atë libër që është
  Kujtesa ime...
  Në faqen e parë
  Është kapitulli kur
  Të takova për të parën herë
  Shfaq fjalët ...
  Këtu fillon një jetë e re.
 • Ja një Zot më i fuqishëm se unë që vjen për të sunduar mbi mua.
 • Dashuria dhe zemra e hirshme janë e njëjta gjë ...
  asnjëra s'mund të rrojë pa tjetrën
  sikur mendja e arsyeshme pa arsyen e saj.
 • Ajo është shuma e universit të natyrës.
  Për përsosmërinë e saj, tërë bukuria ka tendencë.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referimet[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: