Erih Maria Remark

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Tools-hammer.svg Ky artikull duhet të përmirësohet sipas standardeve të përshkruara te Ndihmë:Çfarë është një artikull?


Erih Maria Remark

Erih Maria Remark (1898-1970)[redakto]

Shkrimtar gjerman
Pseudonimi:Erih Paul Remark

Citate[redakto]

 • Ne dashuri pyet gjithmone teper dhe kur njeriu kerkon te mesoje pergjigjen ajo ka mbaruar.
 • Nuk ka asgje qe mbetet pergjithmone.
 • Te gjitha dashurite kerkojne te jene te perjetshme dhe pikerisht ketu e kane burimin mundimi dhe vuajtjet e tyre pa fund.
 • Nuk eshte e tmerrshme te presesh dicka, e tmerrshme eshte kur nuk ke c'te presesh.
 • Harresa eshte sekreti i rinise se perjetshme. Njeriu mplaket vetem nga kujtesa.
 • Dashuria eshte e mrekullueshme, vetem ka nje te keqe: te prish karakterin.
 • Semundja me e keqe ne bote eshte te menduarit, ajo s'ka sherim.
 • Enderrojme sepse pa enderrat nuk do te mund ta duronim te verteten. Njeriu nuk genjehet vetem nga endrrat. Njeriu genjehet edhe me te verteten. Kjo eshte nje enderr akoma me e rrezikshme.
 • Askush nuk kthehet me po ashtu sic nuk kthehet kurre me nje ore e jetuar me pare.
 • Ka me shume prostituta mes atyre vajzave qe s'kane shkuar asnjehere me nje mashkull sesa ato qe jane te detyruara te jetojne me kete profesion te veshtire.
 • Ti mund te kthehesh ne kriminel a shenjtor dhe asnjeri s'e ve re por ne te mungofte ndonje kopse kete e vene re te gjithe.Kjo eshte cudia dhe lezeti yne.
 • Jo gjithmonë bëjmë atë që duhet. Madje edhe kur e dimë këtë. Shpesh këtu qëndron bukuria e jetës.

Burimi: Thënie nga Remarku

Lidhje të jashtme[redakto]

Wikipedia ka një artikull për fjalën:
Wikibooks:Category
Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë: