Ernest Renan

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Ernest Renan 1876-84.jpg

Joseph Ernest Renan (28 shkurt 1823 - 2 tetor 1892) ishte një ekspert francez i gjuhëve dhe qytetërimeve semitike, filozof, historian dhe shkrimtar. Ernest Renan njihet më së shumti për punët e tij në lidhje me krishtërimin e hershëm dhe teoritë e tija politike në lidhje me nacionalizmin dhe identitetin kombëtar.

Thënie[redakto]

  • Një atdhe përbëhet nga të vdekurit, që e kanë themeluar dhe nga të gjallët që e vazhdojnë.

Thënie për të[redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[redakto]

Referime[redakto]

Shiko edhe[redakto]

Lidhje të jashtme[redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: