Jump to content

Ernesto Che Guevara

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Che Guevara (1960)
Che Guevara (1960)

Ernesto Che Guevara (14 qershor 1928 – 8 tetor 1966) ishte revolucionar, shkrimtar, guerilas marksist argjentinas si dhe hero i komunistëve të Amerikës Latine. Nofkën "Che" e mori nga bashkëluftëtarët komunistë kubanë në Meksikë, sepse përdorte shpesh, si çdo argjentinas, fjalën "Che", diçka e ngjashme si thirrja "Hej" e shqipes.

Thënie[Redakto]

  • E di, ke ardhur të më vrasësh. Gjuaj, burravec. Ti do të vrasësh vetëm një burrë.
Fjalët e fundit.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: