Gjergj Fishta

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Question book-new.svg Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Gjergj Fishta.jpg

Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 - 30 dhjetor 1940) ishte një frat patriot, shkrimtar, publicist dhe arsimtar. Vepra e tij Lahuta e Malcis konsiderohet si Iliada e shqiptarëve.

Thënie[Redakto]

  • Më lehtë është me mbledhë një thes pleshta se ti bashkosh dy shqiptarë.
  • Vërtetë ne Bajram e Pashkë, por shqiptarinë e kemi bashkë.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: