Jump to content

Horaci

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Quintus Horatius Flaccus (8 dhjetor 65 P.K – 27 nëntor, 8 P.K), i njohur si Horaci, ishte poeti më i njohur në Perandorinë Romake gjatë epokës së Augustit (Oktavianit).

Thënie[Redakto]

  • E ëmbël dhe fisnike është të vdesësh për atdhe.

“Ju që shkruani, zgjidhni lëndën që u përshtatet fuqive dhe mendoni gjatë se çfarë mund e çfarë s’mund të mbartin supet tuaja. Kush e ka zgjedhur, sipas fuqive të veta lëndën, s’do t’i mungojë shprehja, e as renditja e qartë.”

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: