Jean de La Bruyère

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Jean de La Bruyère.jpg

Jean de La Bruyère (16 gusht 1645 – 10 maj 1696) ishte një eseist dhe moralist francez, i njohur më së shumti për satirën e tij.

Thënie[redakto]

  • Është një gjë e trishtueshme kur njeriu nuk ka as inteligjencë të mjaftueshme për të folur mirë, e as gjykim të mjaftueshëm për të mbajtur gjuhën e tyre; kjo është rrënja e gjithë paturpësive.

Thënie për të[redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[redakto]

Referime[redakto]

Shiko edhe[redakto]

Lidhje të jashtme[redakto]

Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: