Jump to content

Joseph Murphy

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Joseph Murphy (20 maj 1898 - 16 dhjetor 1981) ishte një autor me origjinë irlandeze i lindur në SHBA dhe pastor i Mendimit të Ri i shuguruar në Shkencën Hyjnore dhe Shkencën Fetare.

Thënie[Redakto]

  • Aksionin e paraqet mendimi i juaj, ndërsa reaksionin - përgjigjja e ndërdijes. Po që se mendimi është i mençur, aksioni ose përgjigjja gjithashtu do të jetë e mençur.
  • E mira dhe e keqja janë prodhim i mendjes sonë. Dëshirat pozitive është njerëzore t’i realizojmë… Por dëshira për të ngrënë nuk guxon të plotësohet duke vrarë njeriun që në dorë mban copën e bukës.
  • Njeriu është qenie e shprehive.
  • Vetëdija është kamerë, ndërsa ndërdija është shiriti i filmit ku regjistrohet pamja.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: