Mit'hat Frashëri

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Mithat-Frashri---1880---1949.jpg

Mit'hat Frashëri (25 mars 1880– 3 tetor 1949), i njohur ndryshe me emrin letrar Lumo Skëndo, ishte nëpunës i lartë në Perandorinë Osmane dhe pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë ishte publicist, shkrimtar, përkthyes, albanolog, diplomat, veprimtar i çështjes kombëtare dhe kryetar i Ballit Kombëtar e i Komitetit "Shqipëria e Lirë".

Thënie[redakto]

  • Një verë e bën detin të buçasë, një frymë e re e bën një komb të marrë një shpirt të ri.

Thënie për të[redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[redakto]

Referenca[redakto]

Shiko edhe[redakto]

Lidhje të jashtme[redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: