Jump to content

Nikolo Makiaveli

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Niccolò di Bernardo dei Machiavelli (3 nëntor 1469 - 21 qershor 1527) ishte një diplomat, politikan, historian, filozof, humanist, shkrimtar, dramaturg dhe poet italian i periudhës së Rilindjes. I njohur si "babai i shkencave politike", Makiaveli njihet më së shumti për librin e tij të titulluar Princi ku Makiaveli udhëzon udhëheqësit politikë të qeverisin me doktrinën qëllimi justifikon mjetin duke e bërë librin e famshëm si një libër që mëson tiranët si të ruajnë fuqinë e tyre.

Thënie

[Redakto]
  • Ku është njeriu, aty dyshohet më tepër.
  • Të qeverisësh do të thotë të bësh të besojnë.
  • Qëllimi justifikon mjetin.

Thënie të atribuara gabimisht

[Redakto]

Referimet

[Redakto]

Shiko edhe

[Redakto]

Lidhje të jashtme

[Redakto]
:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: