Jump to content

Oscar Wilde

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Oscar Fingal O' Flahertie Wills Wilde (16 tetor 1854 - 30 nëntor 1900) ishte shkrimtar, novelist dhe dramaturg anglezo-irlandez.

Thënie[Redakto]

  • Mbi piano ishte një shënim në një letër: Ju lutem mos e qëlloni pianistin, ai po bën të pamundurën.
  • Kur isha i ri, mendoja se paratë ishin gjëja më e rëndësishme në jetë; tani që jam plakur, e di që ato janë vërtet.
  • Edukimi është diçka e admirueshme, por është mirë të kujtohet herë pas here se asgjë që ia vlen të dihet, nuk mund të mësohet.
  • Si pritet që një grua të jetë e lumtur me një burrë që këmbëngul ta trajtojë atë sikur ajo është një qenie njerëzore perfekte dhe normale njëkohësisht?
  • Një ëndërrimtar është ai që e gjen rrugën e tij, vetëm nga drita e hënës dhe ndëshkimi i tij është se e sheh agimin përpara së gjithë botës.
  • Femrat janë bërë për t’u dashuruar, jo për t’u kuptuar.
  • Në këtë kohë, njerëzit dinë çmimin e gjithçkaje dhe vlerën e asgjëje.
  • Jam kaq i zgjuar, saqë ndonjëherë nuk kuptoj as edhe një fjalë nga ato që them.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referimet[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: