Jump to content

Rabindranath Tagore

Nga Wikiquote

Rabindranat Tagore (7 maj 1861 - 7 gusht 1941) ishte poet, dramaturg dhe filozof indian. Në vitin 1973 fitoi Çmimin Nobel për letërsi.


Thënie[Redakto]

  • Vetëm grindjet dhe telashet e njerëzisë nuk kanë të sosur. Lumtëria dhe hidhërimi, vështirësitë dhe mynxyrat e trondisin pa pushim shoqërinë njerëzore...[1]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

  1. ^ Rabindranat Tagora, Stuhi në gang, Rilindja, Prishtinë, 1985, faqe 65-66.

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: