Jump to content

Rumi

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Xhalal ad-Dīn Muhamed Balkhī (30 shtator 1207 - 17 dhjetor 1273), i njohur si Rumi, ishte poet, jurist, dijetar islam, teolog dhe mësues i sufizmit i shekullit XIII.

Thënie[Redakto]

  • Ne lindim nga dashuria; Dashuria është nëna jonë.
  • Unë nuk jam i Lindjes e as i Perëndimit, kufinjtë nuk ekzistojnë në gjoksin tim.
  • Janë një mijë mënyra për t'u gjunjëzuar dhe puthur tokën; janë një mijë mënyra për t'u kthyer në shtëpi përsëri.
  • Nëse e vetmja gjë që mund të bësh për momentin është të zvarritesh, vazhdo të zvarritesh.
  • Ngri fjalët, jo zërin. Është shiu që i rrit lulet, jo bubullima.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referimet[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: