Stendali

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Stendhal.jpg

Henri Beyle (23 janar 1783 - 23 mars 1842), i njohur me pseudonimin Stendal, është një shkrimtar francez, i njohur veçanërisht për romanet e tij E Kuqja dhe e Zeza dhe Manastiri i Parmës.

Thënie[redakto]

  • Nuk jam i sigurtë nëse do t'i dua në jetë dy gra, por jam i bindur se nuk mund të dua dy atdhe.

Thënie për të[redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[redakto]

Referenca[redakto]

Shiko edhe[redakto]

Lidhje të jashtme[redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: