Jump to content

Volteri

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


François-Marie Arouet (21 nëntor 1694 - 30 maj 1778), i njohur si Volteri, ishte një shkrimtar franceze i iluminizmit, historian dhe filozof i famshëm për mendjemprehtësi, kritikat për krishtërimin dhe përkrahjen për lirinë e fesë, lirinë e fjalës dhe ndarjen e kishës dhe shtetit.

Thënie[Redakto]

  • Duaje të vërtetën por fale gabimin.
  • Për të pabesët gjithçka shërben si pretekst.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: