Jump to content

Woody Guthrie

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Guthrie (1943)

Woodrow Wilson Guthrie (14 korrik 1912 - 3 tetor 1967) ishte një kantautor amerikan, një nga figurat më të rëndësishme në muzikën popullore amerikane; muzika e tij, duke përfshirë këngë të tilla si Kjo tokë është toka juaj, ka frymëzuar breza të tërë. Ai shkroi qindra këngë politike, popullore, për fëmijë, balada dhe vepra të improvizuara. Albumi i tij i këngëve rreth periudhës së Tasit të Pluhurit, Baladat e Tasit të Pluhurit, është përfshirë në listën e revistës Mojo të 100 këngëve që ndryshuan botën.

Thënie[Redakto]

  • Më lejoni të jem i njohur vetëm si njeriu që ju tha diçka që ju tashmë e dinit.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: