Jump to content

Ali Asllani

Nga Wikiquote

Ali Asllani (28 nëntor 1884 - 20 dhjetor 1966) ka qenë poet dhe politikan shqiptar dhe aktivist i Rilindjes Kombëtare Shqiptare.

Thënie[Redakto]

  • Ja grushti do të bjeri përmbi krye të zuzarëve; koha është e maskarenjve, po atdheu i shqiptarëve.[1]
  • I ka hije detit vala, i ka hije kalit shala, por më shumë se të gjitha i ka hije burrit fjala.[1]
  • Femra bën si hije: iu afrove nuk të qas, iu largove të vjen pas.[1]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Shënime[Redakto]

  1. ^ a b c Asllani.

Referime[Redakto]

  • Asllani, Ali. "Aforizma.al - Thënie nga Ali Asllani". Aforizma.al. Marrë më 28 nëntor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: