Diskutim:Stephan R. Covey

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikiquote
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Stephan R. Covey. Wikicitate nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikicitate nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: - ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Zoteri Alush une i terhoqa disa pjese te shenimit ten^d per te ber ate komplet kurse pjeset e terhequry meqe je ti editues eshte mire ti t'i editosh.

Kjo eshte per ne wikipedia[Redakto]

Biografia: - Dr Covey është i diplomuar në universitetin e Utah,(MBA from Harvard) dhe ka përfunduar doktoraturën në universitetin e Birminghamit.Ishte këshilltar i presidentit dhe gjithashtu ishte profesor i menaxhimit të biznesit dhe sjelljes se organizuar.
Ai ka marrë çmimin e të qenit baba Kombëtar në vitin 2003, për të cilin, si baba i nëntë fëmijëve dhe si gjysh i 44, thotë se: ka qenë çmimi më kuptimplotë që ka pranuar ndonjëherë.
Dr Covey tani për tani punon në bordin e drejtoreve për Çështje të fondacioneve të lira (lehta) e cila ka bazën në Washigton DC e cila përmes partneritetit të saj me Rrjetin e Qendrës Kombëtare te Vullnetareve, angazhon dhe njëkohësisht mobilizon miliona vullnetarë nga të gjitha lëmitë -biznesit, organizatave fetare, komunitetet me të ardhura të ulëta, nga ata që nuk kanë të ardhura, fitime, ... nga të vjetrit, të rriturit, - për të ndihmuar në zgjidhjen e problemeve serioze sociale të mijërave njerëzve të komuniteteve të ndryshme.

Kjo per tek wikiquote por te thenesi i saj jo tek Stephan R. Covey[Redakto]

P.S.: Emrat e shkurtuar te autoreve duhet te shkruhen komplet.

  • Kur këmbëngulim për të bërë diçka, ajo bëhet më me lehtësi – jo se ka ndryshuar natyra e punës, por aftësia jonë për ta bërë këtë është rritur. – Emerson
  • Trajtojeni një njeri siç është dhe do të mbetet i tillë. Trajtojeni një njeri ashtu siç mund dhe duhet të jetë dhe do të behët ashtu siç mund dhe duhet të jetë.- Goethe
  • Transferimi i përgjegjësive tek njerëz të tjerë të aftë dhe të trajnuar ju mundëson të përdorni energjitë tuaja me aktivitete të tjera të nivelit të lartë. Delegimi nënkupton zhvillim, si për individët ashtu për organizatat. – J. C. Penney
  • Suksesi është në anën e kundërt të dështimit. – T.J.Watson
  • Vëmendja energjizon , kurse qëllimi transformon. Çfarë do qoftë që i kushtoni vëmendje, ajo do të rritet më fuqishëm dhe e kundërta.. D. Chopra
  • Për çdo një mijë gjethe të rëna, ka një dështim në rrënjë - Thoreau
  • Për lumturi ekziston vetëm një rrugë dhe për këtë arsye duhet të mos shqetësohemi për gjerat që nuk i nënshtrohen dëshirës sonë - Epikteti
  • Atë që po më thoni me zë kaq të lartë, nuk mund ta kuptoj fare - Emerson