Dritëro Agolli

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search

Dritëro Agolli (13 tetor 1931 - 3 shkurt 2017) ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar.

Thënie[redakto]

  • U zumë të dy aq shumë për punën Dhe s’flasim dhe s’vemë e s’vijmë! Eh, budalla! Edhe dhëmbët zihen me gjuhën, zihen dhe bashkë rrinë.
  • Mësuesi e pyeti nxënësin: Si është shumësi i lules borzilok? Nxënësi iu përgjigj: Borziloqe!
  • Ka njerëz aq kurioz sa duan të dinë a pjerdh peshku.
  • Në liqenin e gjumit dalin dhe zhyten ëndrrat si peshqit; pastaj humbasin.
  • Maçokët nuk jetojnë në tufë, ndaj mos kërkoni prej tyre konsensus.
  • Mushka pjell vetëm në Shqipëri, se ka gomerë trima, por edhe qeflinj në çështje seksi.
  • Dhija është femra më moderne pasi e mban nudo pjesën më delikate të trupit të saj.

Thënie për të[redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[redakto]

Referencat[redakto]

Shiko edhe[redakto]

Lidhje të jashtme[redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: