Jump to content

Enver Hoxha

Nga Wikiquote

Enver Hoxha (16 tetor 1908 - 11 prill 1985) ishte diktator i Shqipërisë gjatë periudhës komuniste.

Thënie

[Redakto]
  • Populli shqiptar e ka çarë rrugën e historisë me shpatë në dorë.
  • Kalliri i misrit që është plot e mban kokën poshtë, ai që është bosh kërcen përpjetë.
  • Ne hamë bar dhe nuk dorëzohemi.
  • Popullin shqiptar mos e zemëroni, ai është i durueshëm, por, kur zemërohet shqiptari, merr zjarr e flakë edhe stralli.
  • Armiku më i rrezikshëm është ai që harrohet ose nënvleftësohet.[1]

Thënie për të

[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht

[Redakto]

Referime

[Redakto]

Shiko edhe

[Redakto]

Lidhje të jashtme

[Redakto]
:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me:
  1. ^ Hoxha, Enver (2011). Berisha, Ali; Përnokaj, Luz (red.). Aforizma nga autorë shqiptarë 3. Faik Konica. fq. 20. ISBN 978-9951-06-345-6.