Fan Noli

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Fan Stilian Noli.jpg

Fan Noli (6 janar 1882 - 13 mars 1965) ishte prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar.

Thënie[Redakto]

  • Burrat e mëdhenj nuk i munguan as dje Shqipërisë, as sot dhe nuk do t'i mungojnë as nesër.
  • Çdo komb çlirohet me përpjekjet e veta.
  • Këngën e lirisë... asnjë saze s'e lot dot përveç dyfeqeve.
  • Ne jemi njerëz; jo, ne jemi burra, jo, ne jemi shqiptarë. Shqipëria na kërkon ndihmë. Le t'i japin pa numëruar... Shqipëria kërkon luftëtarë: le të rendim tek thirrja e saj. Le të sulemi nën flamurin e kuq në flakë të luftës, që të na drithërohet trupi nga dehja e barutit, që të na ndizet shpirti nga zjarri i shenjtë i lirisë dhe le të vdesim duke thirrur: "Rroftë Shqipëria".
  • Ne jemi shqiptarë dhe e kemi për detyrë të mbetemi siç qemë prej kohë, stoli e maleve të larta dhe të qiellit.
  • Njeriu mund të zgjedhë cilëndo fe që ka trashëguar prej stërgjyshërve dhe që i pëlqen, por s’mund të zgjedhë një tjetër kombësi dhe të luftojë të tijën, pa vënë në ballë një vulë të madhe prej “tradhëtari”.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referimet[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: