Faqja kryesore

Nga Wikiquote
(Përcjellë nga Faqja Kryesore)
Shko tek: lundrim, kërko
Mirësevini në Wikicitate,
përmbledhja e lirë e citateve të cilën edhe ju mund ta redaktoni.
73 artikuj në shqip
E diel, 19 mars, 2017, 16:06 (UTC)

Wikicitate është një përmbledhje online e lirë e citimeve me burim nga njerëz të shquar dhe veprave krijuese në çdo gjuhë, thënie të përkthyera nga anglishtja dhe gjuhët e tjera, dhe lidhje në faqet e Wikipedia për më shumë informacione. Vizito faqet ndihmëse ose eksperimento në livadhin për të mësuar se si ju tani menjëherë mund të redaktoni pothuajse secilën faqe; ose shko dhe kyçu për të filluar kontributin në Wikicitate.

Citati i ditës

 

Anna Chromy Eternal Love.jpg  
Në fund është ajo që (a) njerëzit asnjëherë nuk janë të përkryer, por dashuria mund të jetë, (b) dhe se kjo është një dhe e vetmja mënyrë që mediokri dhe e neveritshmja mund të transformohen, dhe (c) duke e bërë atë që bën atë ashtu. Dashuria bën dashuri. Dashuria e bën vetveten. Ne hubim kohë duke kërkuar dashnorë të përsosur në vend se të krijojmë dashuri të përsosur.
~ Tom Robbins ~
 

Faqet e përzgjedhura

PersonaAleksander Stavre DrenovaAristoteliArthur SchopenhauerAyn RandEsat StavileciFriedrich NietzscheHasan PrishtinaIsmet TotoJean-Jacques RousseauJohn F. KennedyJoseph MurphyLeonardo da VinciMahatma GandhiMargaret ThatcherMartin Gerhard ReisenbergMuhammad AliNaim FrashëriNapoleoniNikolo MakiaveliOscar WildePlatoniSami FrashëriStephen HawkingWilliam ShakespeareWoodrow Wilson

FilmaForrest GumpThe CrowAnchorman: The Legend of Ron BurgundyKnocked UpPirates of the Caribbean: At World's EndThe MatrixAce Ventura: Pet Detective

TemaAftësiaArtiDituriaE keqjaE miraFjala e funditGuximiHumoriLuftaTeoriaZotiShkencaShpresa

Fjala të urtaBesaDevollElbasanFjalë të urta ShqiptareGjirokastërVlorë

Kategoritë kryesore

Faqet e reja

Artikull i ri në Wikicitate:
Joseph Joubert
Georg Christoph Lichtenberg
Woody Guthrie
Joseph Joubert
Mehmet Shehu
Ayn Rand
Margaret Thatcher
Shpresa
Guximi
Pablo Picasso
Arti
Napoleon Bonaparte
Një pjesë e nga lista e artikujve të rinj (shto)

Komuniteti

Rreth projektit

Projektet motra

Wikiquote mbahet nga Fondacioni Wikimedia, një fondacion pa përfitime i rregjistruar në Florida, SHBA. Wikimedia mban dhe disa projekte të tjera wiki si:

Wikipedia
Enciklopedi e lirë
Wiktionary
Fjalori
Wikibooks
Libra
Wikisource
Dokumente në anglisht
Wikispecies
Amëza e gjallesave
në anglisht
Wikinews
Lajme në shqip
Commons
Materiale grafike
Meta-Wiki
Wikimedia koordinuesi