Jump to content

Friedrich Nietzsche

Nga Wikiquote

Friedrich Wilhelm Nietzsche (15 tetor 1844 - 25 gusht 1900) ishte një filozof gjerman, kritik kulturor, kompozitor, poet, filolog dhe dijetar latin dhe grek, puna e të cilit ka ushtruar ndikim të thellë në filozofinë perëndimore dhe historinë moderne intelektuale.

Thënie[Redakto]

 • Dy drogat me te medhaja europiane: alkooli dhe krishterimi.
 • Që kur mesova të ecë, më pëlqen të vrapoj.
 • Dashuria eshte nje fakt pertej te mires dhe te keqes.
 • Nuk eskzistojne aspak fenomene morale; egziston vetem interpretimi moral i fenomeneve.[1]
 • Njeriu eshte vetem nje gabim i Zotit? Apo ndoshta Zoti eshte vetem nje gabim i njeriut?
 • Kafsha qe vuante me shume shpiku te qeshuren!
 • Motoja e shpirtit eshte epigrama mbi vdekjen e nje ndjenje.
 • Eshte nate; tani flasin me forte te gjithe shatervanet gurgullues. Edhe shpirti im eshte nje shatervan gurgullues. Eshte nate; pikerisht tani zgjohen te gjitha kenget e te dashuruarve. Edhe shpirti im eshte kenga e nje te dashuruari.[2]
 • Vepron nga bolleku apo nga deshira?
 • Qendron duke pare apo ve dore? Apo shtremberon veshtrimin dhe hiqesh menjane?
 • Vepron nga forca e grumbulluar "spontanisht", apo nxitesh dhe stimulohesh ne menyre thjeshte reaguese?
 • Je i thjeshte ngaqe ke pak elemente, apo vepron per te krijuar sundimin tend mbizoterues mbi shumicen, ne menyre qe kete shumice ta vesh ne shermbimin tend kur ke nevoje?
 • Je i persosur per nje detyre te vogel, apo i papersosur per karakterin e jashtezakonshem te nje qellimi?
 • Je i çilter apo komedian? Dhe nese je komedian, je i shtirur, je "perfaqesues" apo je vete gjeja e "perfaqesuar"?
 • Je nje "person" apo nje vend takimi personash?
 • Je i semure nga semundja apo nga tepria e shendetit?
 • Prin ne cilesine e bariut apo te "perjashtimit"? (Apo llojit te trete, te atij qe ia mbath?)
 • Ke nevoje per "dinjitet" apo per palaçolleqe?
 • Je i persosur sepse je teper i parakohshem apo je teper i vonshem?
 • Nga natyra jote thua PO, apo JO, apo je nje bisht palloj gjerash shumengjyreshe?
 • Je aq sa duhet krenar per t'mos u turperuar as nga krenaria jote?
 • Je ende i afte per brerje ndergjegje? (Ky lloji po behet i rralle, nje e here e nje kohe ndergjegja kishte shume gjera qe te te brente, duket qe tani nuk ka dhembe aq sa duhet per te kafshuar.)
 • Je ende i afte per nje "detyre"? (Ka njerez qe do te humbisnin gjithe sa u ka mbetur nga gezimi i tyre per te jetuar nese do te lejonin t'u hinqnin detyren, veçanerisht te feminizuarit, te lindurit per te qene subjekte.)
 • Ne e duam jetën, jo për shkak se jemi të mësuar së jetuari por sepse jemi të mësuar së dashuruari.
 • Jetë - do të thotë: të flakësh vazhdimisht larg teje gjithçka që dëshiron të vdesë. Jetë - do të thotë: të jesh i ashpër dhe i pamëshirshëm me gjithçka që plaket dhe dobësohet brenda nesh - dhe jo vetëm brenda nesh. Jetë - do të thotë gjithashtu: të mos të të vijë keq aspak për ata në prag të vdekjes, të mjerët e pleqtë; Të jesh vazhdimisht vrasës; - Por ja që plaku Moisi tha: "Mos vrit!"
 • Jeta mbaron aty ku fillon "mbretëria e zotit".
 • Mos hyni kishave nëse doni ajër të pastër.
 • A është njeriu një prej gabimeve të zotit, apo është zoti një prej gabimeve të njeriut?
 • Nuk është dashuria e tyre për njeriun, por pafuqia e dashurisë së tyre që i ndalon kristianët e sotëm të na çojnë drejt e në turrën e druve.
 • Nuk ka aq dashuri e mirësi në botë sa të na lejohet ta shpenzojmë drejt qenieve imagjinare.
 • Shpjegimet misticiste konsiderohen si të thella. E vërteta është se nuk janë së paku as sipërfaqësore.
 • Zoti vdiq, zoti mbetet i vdekur dhe ishim ne që e vramë.
 • Në parajsë, gjithë njerëzit interesantë mungojnë.
 • Një shëtitje e rastit në pavionin e të çmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjë.
 • Në kristianizëm as morali, as feja nuk bien në kontakt me realitetin në asnjë pikë.
 • Besimi kristian që prej zanafille është flijim, flijim i krejt lirisë, krejt krenarisë, krejt vetëbesimit të shpirtit; Është në të njëjtën kohë përulje, një vetërrënim dhe vetëgjymtim.
 • Për sa kohë që prifti, ky mohues, shpifës dhe helmues profesionist i jetës, mbahet ende si një lloj i epërm qenieje njerëzore, atëherë nuk mund të ketë përgjigje ndaj pyetjes: "Ç'është e vërteta?"
 • Besim do të thotë të mos duash të mësosh çka është e vërtetë.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

 1. ^ Pertej te mires dhe te keqes
 2. ^ Keshtu foli Zarathustra

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: