Heinrich Heine

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Heinrich Heine-Oppenheim.jpg

Christian Johann Heinrich Heine (13 dhjetor 1797 - 17 shkurt 1856) ka qenë një poet, gazetar, shkrimtar dhe kritik letrar gjerman. Ai është i njohur për poezitë lirike, të cilat më pas u shndërruan në muzikë nga kompozitorët si Robert Schumann dhe Franz Schubert.

Thënie[Redakto]

  • E ëmbël është gjithçka më thua, por më e ëmbël është puthja që të vodha.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Kudo që djegin libra, do të djegin edhe njerëz.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Çfarë është kënaqësia, përveçse një dhimbje tejet e ëmbël.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Të qenët i vyshkur, i zhveshur, madje edhe i shkelur nga këmbët e ashpra të fatit: ky, miku im, është mbi tokë, fati i të bukurës dhe i të ëmblës.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Zoti do të na falë: është zanati i tij.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  • Çdokush duhet t'i falë armiqtë e tij, por jo para se ata të varen.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Shënime[Redakto]

Referime[Redakto]

  • Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: