Jump to content

Jim Morrison

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Jim Morrison (1970)

James Douglas Morrison (8 dhjetor 1943 - 3 korrik 1971) ishte kantautor, poet, shkrimtar si edhe kontribues në kinematografi.

Thënie[Redakto]

 • Njerëzit duken të çuditshëm kur ti je një i panjohur.
 • Kam lindur duke qarë kur të gjithë qeshnin. Do të vdes duke qeshur kur të gjithë do qajnë!
 • Bëj që jeta jote të jetë një ëndërr por mos lejo që ëndrra të bëhet jeta jote!
 • Jeta më dhuroi tre zgjidhje: seks, drogë, dhe vdekje. Une zgjodha 2 të parat; e treta më zgjodhi mua.
 • Dielli që perëndon të prek në shpirt vetëm për të të kujtuar se të vodhi dhe një ditë.
 • Mos jeto me frikën e vdekjes por vdis me gëzimin se ke jetuar.
 • Më mirë te humbasësh një çast të jetës sesa jetën në një çast.
 • Ne nuk jemi ata që jemi por vetëm ajo që të tjerët shohin tek ne.
 • Derisa ngjyra e lëkurës do të jetë më rëndësishme sesa ngjyra e syve, do të ketë luftë.
 • Më mirë një fund i dëshpëruar sesa një dëshpërim pa fund.
 • Të lindësh e pastaj të vdesësh. Ky është absurditeti i jetës.
 • Prapa çdo loje ekziston ideali i vdekjes.
 • Të gjithë kërkojnë një mik, por asnjë nuk provon të bëhet i tillë.
 • Po u zgjove në mëngjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.
 • Përse nuk na lejojnë të dashurojmë në X vjeç kur mund të vdesim në çdo moshë?!
 • Nuk ju kërkova unë të më lindni, ndaj më lini të jetoj.
 • Dikush pret shiun për të mos qarë vetëm.
 • Buzëqesh gjithnjë edhe pse buzëqeshja jote është e trishtuar, sepse më i trishtuar se një buzëqeshje është trishtimi që nuk buzëqesh kurrë.
 • Jeta është veç një ëndërr në rrugën e vdekjes.
 • Uroj që kur të vdes të shkoj në parajsë, sepse ferrin e jetova këtu.
 • Dashuria është gëzimi i qenies 2, tmerri që mbetesh 1, frika që bëhesh 3.
 • Nëse juve ju mungon dikush në botë, për mua jeni ju që i mungoni botës.
 • Mos qaj!!! Sepse në botë ekziston gjithnjë një person që jeton për buzëqeshjen tënde.
 • Hero nuk eshte ai qe bie ne beteje,eshte ai qe kur rrezohet gjen forcen per tu cuar e lufton perseri...
 • Pasqyra eshte miku im me i mire sepse sa here qaje nuk qesh me mua...
 • Qesh,sepse s'mund te qaj...
 • Me pelqejne adoleshentet se cdo gje qe bejne e bejn per here te pare..
 • Te vrasesh eshte kurajo e momentit...te lesh te jetojne eshte kurajo e perjetshme..
 • Do jepja dhe jeten per te jetuar perjetesisht..
 • Ndonjehere mjafton nje cast per te harruar nje jete..e ndonjeher nuk mjafton e tere jeta per te harruar nje cast..
 • Zjarr!!!!!me ndiq mua...............
 • Pas gjakut,gjeja me e mire qe nje burre mund te japi,jane lotet e tije......
 • Dhashe gjithcka qe munda..jam nje poet qe tregon historite e tij e nje kengetar qe kendon poezite e tij...
 • Midis te mires dhe te keqes ka nje porte...e une do e hap!!!!
 • Mos u kenaq me horizontin..kerko pafundesine!!!
 • Une jam kshu sepse shpreh ate qe kam brenda...
 • Jeta eshte si nje pasqyre..te qesh ne qofte se e shikon duke qeshur...
 • Nuk do plakem kurre,sepse jam nje yll qe bie..
 • Dua ti ndjej shijen, dua ta degjoj, dua ti mar ere. Mbitegjitha vdekja vjen vetem nje here, apo jo? Nuk dua te mungoj ne kete takim.. Shoku im nuk e di... ndoshta mund te jete eksperienca qe te ofron copen munguese se mozaikut te jetes...
 • Njerezit kane frike nga vetvetja, nga realiteti i tyre; nga ndjenjat mbi te gjitha...
 • Njerezit flasin se sa e madherishme eshte dashuria, por ato jane idotesira. Dashuria vret! Ndjenjat jane shqetesuese. Na kane mesuar se dhimbja dhe e keqja jane te rrezikshme. Si mund te dashurosh kur ke frike nga ndjenja?? Dhimbja eshte bere qe t'na zgjoje. Njerezit mundohen ta fshehin dhimbjen. Por e kane gabim. Dhimbja eshte dicka qe duhet mbajtur me vete, si nje radio. Ti ndjen forcen tende duke ndjere dhimbje. E gjitha qendron se si e mban. Ajo ka rendesi. Dhimbja eshte nje ndjenje. Ndjenjat e tua jane pjese e jotja. Realiteti yt.
 • Te jesh i dehur eshte nje maskim i mire. Une pij qe te mund te flas me trapa.
 • Ku eshte eshte deshira jote per te qene i cuditshem?
 • Kushdo qe kontrollon median, kontrollon mendjen.
 • Ndersa kthej koken pas ne jeten time, gjej kartolina, fotografi te prishura, poster te zbehur... te nje kohe qe s'mund ta risjell...
 • Disa nga gabimet e mia me te renda ne jete kane qene modelet e flokeve.
 • Droga eshte bast me mendjen.
 • Ka gjera qe dihen. Ka dhe gjera qe s'dihen. Ndermjet tyre jane Dyert.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referimet[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: