Migjeni

Nga Wikiquote

Millosh Gjergj Nikolla (13 tetor 1911 - 26 gusht 1938) ose siç njihej me pseudonimin e tij të shkrimit Migjeni, ishte poet dhe prozator i shquar shqiptar i viteve 1930, një ndër shkrimtarët më të lexuar e më të rëndësishëm të letërsisë shqipe të shekullit të 20-të. Migjeni pasqyroi varfërinë e thellë të viteve kur jetoi me vepra si Bukën tonë të përditshme falna sot, Bukuria që vret, Mollë e ndalueme, Legjenda e misrit, A don qymyr zotni?, etj.


Thënie[Redakto]

  • Politika asht një kameleon, i cili - dihet - simbas vendit ku gjendet, merr dhe ngjyrën. [1]
  • Kafshatë që s'kapërdihet asht, or vlla, mjerimi.[2]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

  1. ^ Migjeni, Vepra, CETIS Tirana, Tiranë, 2002, faqe 102.
  2. ^ Migjeni. "Aforizma.al - Thënie nga Migjeni". Aforizma.al. Marrë më 22 korrik 2020.

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: