Mihal Grameno

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Mihal Grameno (13 janar 1871 - 5 shkurt 1931) ishte veprimtar i çështjes kombëtare, luftëtar me çetën e Çerçiz Topullit, botues dhe shkrimtar shqiptar.

Thënie[Redakto]

  • Lum kush vdes për liri.
I miri Baba Alush.
Nukë vdiq, po shkoj dhe rron,
Dhe së largu na vështron,
Na vështron edhe na thrret:
‘Punoni për Mëmëdhet.
Cili është bektashi
Të punoj’ për Shqipëri, Të këndoj’ gjuhën e tija,
Të heq’ dorë nga Mavija.’[1]
  • Si ty o Vithlehem e Mek’e Arabisë
Ku janë lindur Muhamet e Krisht i Krishtërisë,
Për mua ësht Frashër, vënt i Perëndisë,
Tek është lindur Naim Beu, zemr’e Shqipërisë.[1]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me:


  1. ^ a b Elsie, Robert (2019). The Albanian Bektashi: history and culture of a Dervish order in the Balkans (në anglisht). London: I.B. Tauris. ISBN 978-1-78831-569-2