Jump to content

Muhammad Ali

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Muhammad Ali (1967)

Muhammad Ali (17 janar 1942 - 3 qershor 2016), me emrin në lindje Cassius Marcellus Clay Jr ishte një boksier, aktivist dhe filantropist profesionist amerikan. Ai është quajtur "The Greatest" (Më i Miri) dhe konsiderohet gjerësisht si një nga figurat sportive më të rëndësishme dhe më të famshme të shekullit të 20-të si dhe njëkohësisht një nga boksierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Thënie[Redakto]

 • Vitet janë çfardo që mendon se janë. Je i vjetër aq sa mendon se je.
 • Fluturo si flutur, thumbo si bletë.
 • Ai i cili nuk është mjaft kurioz të rrezikojë nuk do të arrij asgjë në jetë.
 • Jam astronaut i boksit. Joe Louis dhe Dempsey ishin vetëm xhet pilotë. Unë jam në botën time.
 • Jam më i madhi, e kam thënë këtë qysh më parë se e dija se isha.
 • Besoj në fenë Islame. Besoj në All-llahun dhe paqen.
 • E kuptova se nëse e them mjaft, do t'i dëshmoj botës se me të vërtetë jamë më i madhi.
 • E urreja çdo minutë të trajnimit, por thoja: 'Mos u dorzo. Vuaj tash dhe jeto pjesën e mbetur të jetës si kampion.'
 • E di ku jam duke shkuar dhe e di të vërtetën, nuk duhet të jem çka doni ju që të jem. Jam i lirë të jem çka të dua.
 • Vrapoj në rrugë, gjat kohë më herët se të luaj nën drita.
 • Kisha dashur njerëit ti duan të gjithë të tjerët ashtu si më duan mua. Do të ishte botë më e mirë.
 • Do të fluturoj si flutur dhe do të thumboj si bletë.
 • Kam me e rrah aq keq sa do ti duhet mbathëse këpucësh që ta fus kapelën në kokë.
 • Jam më i miri. Vetëm akoma nuk e kam luajtur.
 • Dashuria është rrjetë që i kap zemrat si peshqit.
 • Lufta ime më e fortë ishte me gruan time të parë.
 • Rruga ime e humorit është të e them të vërtetën. Ky është humori më qesharake në botë.
 • Vitet e pleqërisë janë vetëm xhirim i një jete të tërë.
 • Vetëm hunda e din, ku shkon hunda, kur dera mbyllet.
 • Shërbimi ndaj të tjerëve është kamta që paguan për dhomën këtu në tokë.
 • Heshtja është e artë kur nuk mund të mendosh përgjigje të mirë.
 • Supermenit nuk i nevojitet rrip sigurie.
 • Njriu që nuk ka imagjinatë nuk ka krahë.
 • Njeriu që e shikon jetënnë 50 vite sikur e ka shikur në 20 vite ka humbur 30 vite të jetës së tijë.
 • Ka gjëra më të këndëshme të bëhen se sa të rrahen njerëz.
 • Nuk ka kënaqësi në luftë, por disa nga luftërat e mia kan qenë kënqësi të fitohen.
 • Luftërat e kombeve janë luftëra për të ndërruar hartat. Por lftërat e forcave janë luftëra të hartë ndërrimeve.
 • Kemi një jetë, sëshpejti do të kalojë, çka do të bëjmë për Zotin është e gjitha çka do t'na mbesë.
 • Ajo çka më mban të eci, janë synimet.
 • Kur je i madh sa unë është rëndë të jesh kokë ulur.
 • Kur mundesh të e rrahësh çdo njeri në botë, kurr nuk e njeh paqen.
 • Unë ju luta zotit për pasuri, ai më dhuroi islamin.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referimet[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: