Nikos Kazantzakis

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Nikos Kazantzakis.jpg

Nikos Kazantzakis (18 shkurt 1883 – 26 tetor 1957) ka qenë një shkrimtar grek. Konsiderohet si njëri nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë moderne greke. Ai ishte nominuar për Çmimin Nobel për Letërsi për nëntë vjet.

Thënie[Redakto]

 • Aq shumë duhet ta duani një femër saqë asaj të mos i shkojë as mendja se dikush tjetër mund ta dojë ndonjëherë më shumë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Njeriu ka nevojë për pak çmenduri, përndryshe ai nuk do të guxojë kurrë ta presë litarin e të jetojë i lirë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Meqenëse nuk mund ta ndryshojmë realitetin, le të ndryshojmë mënyrën se si e shikojmë atë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • A nuk të mjafton çasti? Atëherë as përjetësia nuk do të të mjaftojë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Është gjë e mirë dhe e drejtë të përkujdesesh për trupin: ai është deveja mbi të cilën shpirti përshkon shkretëtirën.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Vdekja nuk është një derë që mbyllet, por një derë që hapet.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Çdo njeri ka çmendurinë e vet, por çmenduria më e madhe është të mos jesh i çmendur.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Nëse njeriu nuk shkel në buzën e greminës, nuk do t'i dalin krahët për të fluturuar.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Të jesh gjallë do të thotë të heqësh rripin e sigurisë dhe të dalësh të kërkosh sherre.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Keni penelet, keni ngjyrat, pikturojeni vetë parajsën tuaj e pastaj hyni.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Nuk shpresoj asgjë, nuk druaj asgjë, jam i lirë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Shënime[Redakto]

Referime[Redakto]

 • Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: