Papë Xhoni XXIII

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Ioannes XXIII, by De Agostini, 1958–1963.jpg

Angelo Giuseppe Roncalli (25 nëntor 1881 - 3 qershor 1963) i njohur si Papë Xhoni XXIII ishte papa i 261-të i Kishës Katolike. Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 28 tetor 1958 dhe deri më 3 qershor 1963. Paraardhës i tij ishte Papë Piu XII, ndërsa pasardhësi ishte Papë Pali VI.

Thënie[Redakto]

  • Njerëzit janë si vera. Me kalimin e kohës, disa thartohen e disa përmirësohen.[1]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

  1. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: