Sigmund Freud

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Sigmund Freud, by Max Halberstadt (cropped).jpg

Sigmund Freud (6 maj 1856 - 23 shtator 1939) ka qenë mjek dhe neurolog austriak dhe pionier i psikoanalizës.

Thënie[Redakto]

 • Koha është ena që peshon më shumë kur është bosh.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Të gjithë njerëzit e mëdhenj ruajnë në vetvete diçka fëmijërore.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Të t'u edukuar nuk mjafton arsimi.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Humori është mekanizmi më i mirë i mbrojtjes.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Ëndrra është rrekja e përmbushjes së një dëshire.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Para se t'ia ngjeshës vetes diagnozën e depresionit apo të vetëvlerësimit, të paktë, shiko se mos je i rrethuar nga idiotë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Shkenca nuk është iluzion. Iluzion do të ishte po të besonim se mund të arrijmë nga burime të tjera atë çfarë ajo s'mund të na japë.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Suksesi nuk ecën paralelisht me meritën:Amerika nuk e ka marrë emrin nga Kristofor Kolombi.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Nuk vdesim sepse sëmuremi, por sëmuremi sepse, tekefundit, duhet të vdesim.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 • Askush nuk mund të mbajë një sekret: nëse goja hesht, flasin gishtat.Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Thënie për të[Redakto]

 • Frojdi ishte një nga përfaqësuesit e fundit të filozofisë së Iluminizmit. Ai vërtet besoi në arsye si një forcë që ka njeriu dhe që vetëm mund ta shpëtojë atë nga hutimi dhe shkatërrimi.
Erich Fromm

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Shënime[Redakto]

Referime[Redakto]

 • Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: