Jump to content

The Matrix

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


The Matrix është një film aksion fantashkencë i vitit 1999 i shkruar dhe drejtuar nga Lana dhe Lilly Wachowski me aktorët Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving dhe Joe Pantoliano. Filmi përshkruan një të ardhme distopiane në të cilën njerëzimi mbahet në një realitet të simuluar të quajtur Matrix, i krijuar nga makineri inteligjente për të shpërqendruar njerëzit teksa përdorin trupat e tyre si një burim energjie. Kur programuesi kompjuterik Thomas Anderson, nën pseudonimin Neo, zbulon këtë të vërtetë, ai përfshihet në një rebelim kundër makinerive së bashku me njerëz të tjerë që janë liruar tashmë nga Matrix.

Ki frikë nga e ardhmja.

Morfeus[Redakto]

 • Fatkeqësisht, askush nuk mund të thot çfarë është Matrix. Duhet ta shohësh vetë.
 • Po mundohem të të liroj mendjen, Neo. Por unë mund vetëm të të tregoj derën. Ti je ai që duhesh të ecësh brenda.
 • Ka dallim mes të diturit të rrugës dhe të ecurit të rrugës.
 • Ndalo se tentuari për të më goditur dhe më godit!
 • Çfarë është realiteti? Si e përkufizon realitetin? Nëse po flet për atë që mund të ndjesh, atë që mund të nuhatësh, atë që mund të shijosh dhe shohësh, atëherë realiteti është thjesht sinjale elektrike të interpretuara nga truri yt.
 • Mirë se erdhe në shkretëtirën e realitetit!

Agjenti Smith[Redakto]

 • E dëgjon, Z. Anderson? Është zëri i pashmangshmërisë.
 • Me thuaj, Z. Anderson, çfarë të mire ka telefonata kur je i paaftë për të folur?
 • Do të kënaqem duke të të shikuar teksa vdes, Z. Anderson.
 • Asnjëherë mos dërgo një njeri të bëjë punën e makinës.

Miu[Redakto]

 • Të mohojmë impulset tona është të mohojmë gjënë e cila na bën njerëz.

Dialogët[Redakto]

Neo: Pse kam dhimbje në sy?
Morfeus: Nuk i ke përdorur asnjëherë mëparë.
Orakulli: Je më i ëmbël se sa mendoja. Mund ta shoh përse ajo të do ty.
Neo: Kush?
Orakulli: Megjithatë jo shum i mençur.
Shifra: Jo! Nuk e besoj!
Tanku: Beso ose jo, ti flliqësirë, prap se prap do të digjesh!
Tanku: Pra, çfarë të duhet? Përveç mrekullisë.
Neo: Armë. Shumë armë.

Slloganet[Redakto]

 • Ki frikë nga e ardhmja.
 • Çliroje mendjen.

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: