Victor Hugo

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Victor Hugo by Étienne Carjat 1876 - full.jpg

Victor Marie Hugo (26 shkurt 1802 - 22 maj 1885) ishte një dramaturg, poet dhe shkrimtar francez, i konsideruar si babai i Romantizmit si dhe një figurë shumë dominuese  në letërsinë franceze të shekullit XIX.

Thënie[Redakto]

  • Muzika shpreh atë që nuk mund të thuhet dhe atë, për të cilën nuk mund të qëndrohet dot heshtur.
  • Madhështia e një populli nuk matet nga numri i banorëve, ashtu si madhështia e njeriut nuk matet nga gjatësia e trupit.[1]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referimet[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me:


  1. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.