Jump to content

Winston Churchill

Nga Wikiquote
Churchill (1943)
Churchill (1943)

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill, (30 nëntor 1874 – 24 janar 1965) ka qenë politikan, historian, gazetar dhe oficer britanik i njohur kryesisht për drejtimin e Britanisë së Madhe gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai ka shërbyer si kryeministër i Britanisë së Madhe prej viteve 1940-1945 dhe përsëri prej viteve 1951-1955. Ka qenë fitues i Çmimit Nobel për Letërsi (1953).

Thënie[Redakto]

 • Të gjithë njerëzit gabojnë, por vetëm njerëzit e mëdhenj mësojnë nga gabimet.[1]
 • Përgjegjësia është çmimi i madhështisë.[1]
 • Mësimi më i madh i jetës është të kuptosh se edhe të çmendurit, nganjëherë kanë të drejtë.[1]
 • Lufta është një pjellë e mendjes njerëzore, dhe mendja njerëzore mund të pjellë edhe paqen.[1]
 • Qeniet njerëzore mund të ndahen në tri kategori: të lodhurit për vdekje, të mërziturit për vdekje dhe të shqetësuarit për vdekje.[1]
 • Njeriu nuk vlen për paratë që ka, por për respektin që gëzon.[1]
 • Demokracia funksionon kur ata që vendosin janë dy dhe njëri është i sëmurë.[1]
 • Ka një numër të hatashëm gënjeshtrash që sillen nëpër botë dhe më e keqja është se gjysma e tyre janë të vërteta.[1]
 • Ndërtimi bëhet pak nga pak për vite të tëra. Kurse shkatërrimi mund të bëhet për një çast.[1]
 • Ndryshimi nuk ka asgjë të gabuar, po qe në kahun e duhur.[1]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Shënime[Redakto]

 1. ^ a b c d e f g h i j Churchill.

Referime[Redakto]

 • Churchill, Winston. "Aforizma.al - Thënie nga Winston Churchill". Aforizma.al. Marrë më 28 nëntor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: