Zgjuarsia

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Question book-new.svg Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


2014, The Power of Thought - Victor Issa Sculptor - panoramio.jpg

Zgjuarsia është tërësia e funksioneve të lindura njohëse, përshtatëse dhe përfytyruese, të krijuara nga veprimtaria e trurit të njeriut dhe të disa kafshëve.

Thënie[Redakto]

Proverba[Redakto]

 • Barku i gjerë, truri i ngushtë.
 • Budallai shkon tek e ngasin.
 • E mirë edhe fuqia, por ca më mirë urtija.
 • Kur del dielli, të gjithë e dinë nga bie lindja.
 • Kur gabon i mençuri çuditet budallai.
 • Ma mirë të kesh mend se pare.
 • Mendja është në majë të gjuhës.
 • Mendja e lehtë rëndon të zonë.
 • Për gjithë vend ka pleq me mend.
 • S'ka varfëri i mençuri.
 • Shtatin pyll e mendjen fyll.
 • Thesi i zbrazët s'qëndron në këmbë.
 • Vetëm budallai është i kënaqur gjithmonë nga vetja.

Referimet[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: