Charles Baudelaire

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Étienne Carjat, Portrait of Charles Baudelaire, circa 1862.jpg

Charles Baudelaire (Sharl Bodler) (9 prill 1821 - 31 gusht 1867) ka qenë poet, kritik dhe përkthyes i njohur francez.

Thënie[Redakto]

  • Frymëzimi është vëllai i punës.[1]
  • Të pendohesh thellë do të thotë të jetosh përsëri.[2]
  • Absolutizmi i çdo pasioni shpie në hiç.[3]
  • Të dua sepse më dhe dashurinë. E dua dashurinë sepse ma dhe ti.[4]

Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referimet[Redakto]

  1. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  2. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  3. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
  4. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: