Dita

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Daytime image of the bay of Naples.jpg

Dita është intervali i kohës që në shoqëri ka dy kuptime dita si pjesë e ciklit të rrotullimit të tokës gjatë së cilës rrezet e diellit e ndriçojnë hapësirën përreth nesh prapa së cilës fillon nata dhe si dita e plotë me të cilën kuptohet një cikël i plotë i rrotullimit të tokës.

Thënie[Redakto]

 • Nëse do t'i mbyllësh qetësisht sytë kur vjen nata, mbaji fort hapur gjatë ditës.[1]
Michele Colombo
 • Dita që vendosim të veprojmë është dita jonë me fat.[2]
Paulo Coelho
 • Dita do të zbardhë gjithsesi, si u ngrite, si s'u ngrite ti.[3]
John Ciardi
 • Nata bie edhe mbi ditën më të ndritshme.[4]
Sveva Casati Modignani
 • Nuk kujtohen ditët, kujtohen çastet.[5]
Cesare Pavese
 • Më mirë t'u shtosh jetë ditëve, sesa ditë jetës.[6]
Rita Levi-Montalcini
 • Më konsiderojnë të çmendur ngaqë nuk i dua t'i shkëmbej ditët e mia me ar. Unë i gjykoj të çmendur ngaqë mendojnë se ditët e mia kanë një çmim.[7]
Khalil Gibran
 • Nuk e dimë se cilët janë ditët që do të ndryshojnë jetën tonë dhe ndoshta është më mirë kështu.[8]
Stephen King
 • Në vendin tim nuk numërohen ditët e javës, e duke mos i numëruar ditët e javës, jetohet në lumturi.[9]
Carlo Perasso
 • Mos iu shmang kësaj ditë! Dita që ti ndjek, s'është më e mirë.[10]
Gëte

Proverba[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Referime[Redakto]

 1. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 2. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 3. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 4. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 5. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 6. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 7. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 8. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 9. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.
 10. ^ Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:No globals' not found.

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Wiktionary
Wikifjalori ka informacione në lidhje me: