Guximi

Nga Wikiquote

Guximi është aftësia e atij që është trim, i vendosur e i gatshëm për të kryer një detyrë a një punë të rrezikshme ose shumë të vështirë, vetia e atij që nuk trembet nga rreziqet e vështirësitë.Frika eshte bashkeudhetarja jone ne te gjithe jeten.Ne duhet te ecim para dhe jo te qendrojme me friken

Thënie[Redakto]

  • Guximi është i ashpër në lidhje me frikën dhe besimin.
Aristoteli (1094 A.D.)
  • Jeta i shpërblen guximtarët.
Clint Borgen, Geneva Nights
  • Ata që fitojnë janë ata që guxojnë!
Guy Evoluder GaoGaiGar

Proverba[Redakto]

  • Zemra m’don – betha s’ma mban.[1]
Dua një gjë, por s'kam guxim ta marr/mbaj.

Referime[Redakto]

  1. ^ "'Zoti të dhashtë bereqet n'tru!'". Kultplus. 10 qershor 2022. Marrë më 11 qershor 2022.

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me: