Leo Tolstoy

Nga Wikiquote
Jump to navigation Jump to search
Ilya Efimovich Repin (1844-1930) - Portrait of Leo Tolstoy (1887).jpg

Lev Nikolayevitch Tolstoy (9 shtator 1828 – 20 nëntor 1910) ishte një shkrimtar rus, filozof dhe aktivist social.

Thënie[redakto]

  • Çdo gjë i vjen në kohë atij që di si të presë.
  • Luftëtarët më të fuqishëm janë këta të dy — Koha dhe Durimi
  • Në qoftë se do të jesh i lumtur, ji.
  • Të gjithë mendojnë të ndryshojnë botën por askush s'mendon të ndryshojë veten.
  • Zanati i çdo burri dhe gruaje është t'u shërbejë të tjerëve.
  • Arti është pasqyrë e jetës.

Thënie për të[redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[redakto]

Referime[redakto]

Shiko edhe[redakto]

Lidhje të jashtme[redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: