Jump to content

Napoleon Bonaparte

Nga Wikiquote
Ky artikull nuk përmban asnjë referim. Për pasojë, besueshmëria në të lë për të dëshiruar. Ndihmoni të shtojmë burime sipas udhëzimeve të përshkruara te Ndihmë:Referimi.


Napolon Bonaparte (15 gusht 1769 - 5 maj 1821) ishte një gjeneral ushtarak francez i cili u ngrit në fuqi gjatë revolucionit francez duke u bërë sundimtar i Francës si Konsulli i Parë i Republikës Franceze (11 nëntor 1799 - 18 maj 1804), dhe pastaj Perandor i francezëve dhe mbret i Italisë nën emrin Napoleon I (18 maj 1804 - 6 prill 1814, dhe përsëri shkurtimisht nga 20 mars - 22 qershor 1815).

Thënie[Redakto]

 • Aftësia është pak e rëndësishme në krahasim me mundësinë.
 • Anarkia eshte shkalla e pare e pushtetit absolut.
 • Është religjioni që i zmbraps të varfrit të mos i vrasin të pasurit.
 • E pamundur është fjalë që gjendet vetëm në fjalorin e budallenjve.
 • Asnjëherë mos e ndërpre armikun kur është duke gabuar.
 • Fotoja vlen sa njëmijë fjalë.
 • Aftësia nuk është asgjë pa mundësi.
 • Ambicia e madhe është pasion i karakterit të madh.
 • Gratë nuk janë asgjë veç se makina për të prodhuar fëmijë.
 • Vdekja nuk është asgjë, por të jetosh i humbur dhe i pa lavdishëm është të vdesësh çdo ditë.
 • Udhëheqësi është tregtar në shpresë.
 • Historia është një grumbull gënjeshtrash mbi të cilat ka pajtim.
 • Njeriu do të luftojë më fort për interesat e tij se sa për të drejtat e tija.
 • Në politikë budallallëku nuk është e metë.
 • Burri i vërtetë nuk urren askënd.


Thënie për të[Redakto]

Thënie të atribuara gabimisht[Redakto]

Referime[Redakto]

Shiko edhe[Redakto]

Lidhje të jashtme[Redakto]

:Wikipedia
Wikipedia ka një artikull në lidhje me:


Commons
Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: